Spānijas jaunās mājas, vecā mīlestība un “kā mani uz bērēm aicināja”

Pārvācos uz jaunu dzīvesvietu (jā, pēc mēneša nolēmu, ka vajag pamainīt savu jumtu zem galvas un pārcēlos mazliet tuvāk pludmalei un sāku īrēt istabu dzīvoklī, kur jau mitinājās meitenes no Tunisijas, Vācijas un Krievijas. Mana istaba bija starp krievietes un vācietes istabām. Sagadīšanās? Nedomāju vis.).

Pirmajā naktī šķita, ka karš pienācis. Šķiet, ka ap pusnakti, kad es jau gultā un aizrullējusi savas žalūzijas, lai pa nakti istabā nesalīstu lielie, melnie tarakāni (un kad es saku lielie, es domāju – milzīgie!), sākas šausmīgi trokšņi! Tā kā kara tanks šaudītos apkārt un pilnīgi pa mūsu māju šautu. Jau paspēju nonākt pretrunās ar savu ideju par karu, jo kuram gan būtu vajadzīga šī mazā saliņa Spānijas apakšā, un domāju, ka gan jau tur kāds cits suns aprakts.

Jā, nākamajā dienā apstaigājot rajonu sapratu, ka blakus atrodas sporta centrs. Tur diezgan bieži spēlē futbolu. Mazi, lieli, profesionāļi un ne tik… Un, lūk, kārtīgs spānis futbolu arī var spēlēt ap pusnakti tā, ka tādiem migrantiņiem kā man var šķist, ka bumbas atsitiens pret blakus ēkas sienām ir tanka šāviens.

8814

Daudzi man te teikuši, ka īsts andalūzietis ir visatvērtākais, laipnākais un draudzīgākais no visiem citos Spānijas reģionos dzīvojošajiem. Tā kā mazā Latgale? Cik paceļoju pa ziemeļiem, man gan šķita, ka arī tas spānis ir atvērts un smaidīgs, un izskatās kā iemīlējies dzīvē, tomēr paši dienvidu spāņi man stāsta, ka nē, nē, tā vis neesot. Ziemeļos visi esot ļoti noslēgti. Labi, jātic vien, bet dienvidu spānim tā atvērtība un draudzība patiešām ir latvietim reizēm grūti pieņemama.  Piemēram, ja ir izdevies atrast kādu interesantāku alus pārdošanas vietiņu, un nevari izvēlēties, kuru no visa piedāvājuma vēlies, blakus stāvošais vīrietis tev piedāvās pagaršot savējo. Nu, lai saprastu, patīk vai nē. Protams, pirmā doma, kāpēc tu to dari un ko tu gribi no manis? Bet pēc tam saproti, tak normāli, Tu esi Spānijas dienvidos.

Iepriekš dzīvoju “deviņstāvenē”. Kādu dienu eju mājās un ieraugu pie kāpņu telpas durvīm piesprausta A4 lapa un kaut kas sadrukāts. Domāju – ak, vai, atslēgs ūdeni vai elektrību? (Jo apkures te nav vispār, tāpēc to vismaz nevar atslēgt!), pieeju tuvāk un sāku lasīt. Teksts sākas ar “Vakar, tajā un tajā datumā, tur un tur…” uzreiz galvā nākamā doma –ak jel, kaut kas ir nozagts vai varbūt pat kāds piekauts un tagad meklē kādu, kas ko ir redzējis… Bet izrādās, ka tiek ziņots, par to, ka 6F dzīvokļa iemītnieks ir devies mūžībā, un visi tiek aicināti atvadīties no aizgājēja tajā un tajā datumā, tur un tur. Un šī nav nekāda divstāvu māja ar četriem dzīvokļiem. Ēkai 9 stāvi, katrā 7 dzīvokļi.

Iedomājos šādu paziņojumu piespraustu Purčika daudzdzīvokļu namā, kur visi būtu ielūgti uz bērēm. Kaut kā tā bilde neliekas kopā. Mazliet jau žēl, ka mans latviskais gars iedomājās par atslēgtu ūdeni vai nozagtu riteni kā vienīgo, par ko šādā daudzdzīvokļu mājā varētu būt izlikts paziņojums.

Bet īpaši skaisti man te šķiet vecie ļaudis. Un ne tikai tāpēc, ka viņi ģērbjas stilīgāk par mani un brokastīs kafejnīcās pasūta aliņus, bet tāpēc, ka viņi vēl aizvien tur Sava Cilvēka roku, staigājot pa ielām vai sēžot kafejnīciņās un sūcot sangrijas. Tas patiešām tā apbrīnas vērti izskatās. Un svētdienās uz baznīcu iet kopā un sabučojas uz “Dieva miers”. Un tas nekas, ka knapi var nostāvēt vai ka grumbas pāri visam.

Un, jā, te jau ir Ziemassvētku nEglīte. Veikalos parādās “svēto kauli” (īpašas marcipāna figūriņas kaulu formā) un visi citi iespējamie Ziemassvētku saldumi. Drīz jau tiks izrotātas palmas, visur parādīsies Betlēmītes un tiks iepirktas dāvanu kaudzes, gatavojoties 6. janvārim (Jā, te nekādas dāvanas 25. decembrī zem savas palmas neatradīsi!)…dav

Un vēl forši ir tad, kad aizej uz kafejnīcu iekapāt kafiju un tur priekšā uzraksts “Latvijas garšas”! Paskat, cik populārs ir mūsu ievārījums ar āboliem un rabarberiem.

dav

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.